MEN'S FOURS    --   Sunday, May 20, 2018
sponsored by Dan Noonan of Argosy Securities Inc.

photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: Gord Legacy, Martin Foxhall, Ernie Friedman, David Llewellyn (Stouffville): 3 Wins, 60 points plus 11.
    2nd prize: Jurgen Fessler, Gary Pickering, Mike Spadafora, Mike Wagner (Heritage): 3 Wins, 50 points.
    3rd prize: Gary Whyte, Remi Canuel, Malcolm Whyte, Mark Sandford (Burlington) 3 Wins, 45 points.
    

            Home Page        Tournaments Schedule


 DUKE & DUCHESS MIXED PAIRS    --   June 3, 2017
sponsored by Speedy Auto Service.

photo courtesy Ariel Minelli.
    1st prize: Wendy Buick & Vern Lessard - Burlington: 3 Wins, most points.
    2nd prize: Linda Smith & Bruce Smith - Burlington: 2nd 3-win high.
    3rd prize: Anne Potter & Stuart Potter - Glenridge: 3rd 3-win high.
    

            Home Page        Tournaments Schedule


 MADZA MIXED/WOMEN'S TRIPLES   --  Friday, June 15  --  MT/WT
Sponsored by Leggat Mazda Burlington.

photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: Remi Canuel, Clare Morris and Ian MacPherson (Burlington, St. George, Niagara) - 3 Wins, 47 points.
    2nd prize: Frank Dinardo, Deb McCourt, Sandy McKenzie (Brampton) - 3 Wins, 46 points plus 6.
    3rd prize: Frank Pring, Diane Marsh, Wendy Buick (Burlington) - 3 Wins, 41 points.
    

            Home Page        Tournaments Schedule


  130th O.B.A. OPEN SINGLES -- Friday, July 6
sponsored by Beneath The Sun Alpacas Farm

Photo courtesy, Doug Brusey.

    Championship Flight Final:
    Winner: Glen Patton, Milton (6 wins, $500, defeated Llewellyn 2 sets to 0).
    Runner Up: David Llewellyn, Stouffville (5 wins, $250).
    3rd Place: David-James Smith, Pierrefonds Quebec (4 wins, $100, defeated Canuel 14-13 in 3-4 final).
    4th Place: Remi Canuel, Burlington (4 wins, $90).
 
    "A" Flight Final:
    Winner: Mike Spadafora, Niagara.
    Runner Up: Mark Sandford, James Gardens.
 
    "B" Flight Final:
    Winner: Helena Ho.
 
    "C" Flight Final:
    Winner: Ryan Stadnyk.
 
    "D" Flight Final:
    Winner: Laura Seed.
 

            Home Page        Tournaments Schedule


 SMITH'S MIXED PAIRS/WOMEN'S PAIRS    --   Sunday, July 15, 2017
sponsored by Smith's Funeral Homes.

Marj Kells and Marion Freeborn with Bryan McFarlane representing Smith's Funeral Homes.
photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: Marj Kells and Marion Freeborn (Burlington): 3 Wins, 51 points plus 5.
    2nd prize: David DeFoe and Freda Gersok (Burlington): 3 Wins, 48 points plus 5.
    3rd prize: George Menzies and Anne Harris (Burlington/Ancaster): 3 Wins, 46 points.
    4th prize: Dave Burrows and Sophie Burrows (Burlington): 3 Wins, 39 points.
 

            Home Page        Tournaments Schedule


 RON DU FEU FAMILY MEMORIAL   --  Thursday, August 9  --  MIXED PAIRS/WOMENS PAIRS
Australian Pairs 2-4-2. First Prize $200.
HOME AWAY
1. Carol-Anne Ball 17. Jim Roth
2. Derek Barker 18. Grant Love
3. Dave Burrows 19. John Duguay
4. Peter Clarke 20. David Smith
5. Patrick Cote 21. Stewart Potter
6. Remi Canuel 22. Frank Pring
7. Ruby Du Feu 23. Robert Risidore
8. John Hunter 24. Lock Morgan
9. Julia Farrell 25. Helena Ho
10. Tony Farrell 26. Lorene Jones
11. Ernie Gersok 27. Frank Dinardo
12. George Menzies 28. Barry Parker
13. Irene I'Anson 29. Keith Poolie
14. Robert Radcliffe 30. Lynda Miller
15. Charlie Roach 31. Matt Kolenc
16. Bruce Smith 32. Mike Ghosh
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Charlie Lyle 1. Leslie -Durham McPhee
2. Patricia Glachan 2. Ron Duffy
3. Vern Lessard 3.
4. Theresa Kennedy 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Rick David's Open House   --  Sunday, August 19  --  Mixed Triples/Women's Triples
sponsored by Rick David, Sutton Group About Town Reality
2-bowl Triples, 4 x 10 ends.
HOME AWAY
1. Joyce Anderson 17. Frank Francella
2. Dave Burrows 18. Grant Love
3. Remi Canuel 19. David Smith
4. Liz Dawson 20. Stewart Potter
5. Tony Farrell 21. Frank Pring
6. Patricia Glachan 22. Katherine Smith
7. Ernie Gersok 23.
8. John Hunter 24.
9. Vern Lessard 25.
10. Charlie Lyle 26.
11. George Menzies 27.
12. Marie Masur 28.
13. Robert Radcliffe 29.
14. Robert Risidore 30.
15. Bruce Smith 31.
16. Theresa Kennedy 32.
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Pearl & Pine Retirement Residence  --  9:30 a.m. Sunday, September 2  --  Australian Open Pairs
2-4-2 format. 3 x 14 ends.
HOME AWAY
1. Joyce Anderson 17. Jim Roth
2. Carol-Anne Ball 18. Frank Dinardo
3. Dave Burrows 19. Grant Love
4. Remi Canuel 20. John Duguay
5. Brian Donohue 21. David Smith
6. Ruby Du Feu 22. Stewart Potter
7. Patricia Glachan 23. Frank Pring
8. Dave Defoe 24. Al Mifsud
9. John Hunter 25. Joe Murphy
10. Vern Lessard 26. Richard Burrows
11. Charlie Lyle 27. Helena Ho
12. George Menzies 28. Bob Bester
13. Irene I'Anson 29. Jurgen Fessler
14. Robert Radcliffe 30. Helen Snare
15. Charlie Roach 31. Rodger Thompson
16. Bruce Smith 32. Michael Martin
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Julia Farrell 1.
2. Theresa Kennedy 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Senior Discovery Tours.  --  Friday, September 7  --  Masters (70 years plus)
Mixed Triples/Women's Triples  --  3 x 12 ends
HOME AWAY
1. Joyce Anderson 17. David Smith
2. Evan Bingley 18. Frank Pring
3. Michael Briks 19. Joe Murphy
4. Dave Burrows 20. Kathy Smith
5. Liz Dawson 21. Pauline McGorman
6. Brian Donohue 22. Mike Ghosh
7. Tony Farrell 23. Peter Bauman
8. Ernie Gersok 24. Roy Richardson
9. John Hunter 25. Ron Geniole
10. Charlie Lyle 26. Bob Pring
11. George Menzies 27. Rex Pickles
12. Robert Radcliffe 28.
13. Bruce Smith 29.
14. Colin Treeby 30.
15. Irene I'Anson 31.
16. Hans Leonhardt 32.
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Turkey Bowl  --  Sunday, September 16  --  Mixed Pairs/Women's Pairs
sponsored by Winexpert of Burlington.   $35 team entry fee includes Soup
Please wear Red or White.
HOME AWAY
1. Carol-Anne Ball 17. Richard Burrows
2. Derek Barker 18. Jim Roth
3. Michael Briks 19. Grant Love
4. Dave Burrows 20. John Duguay
5. Remi Canuel 21. David Smith
6. Patrick Cote 22. Chris Stadnyk
7. Peter Clarke 23. Frank Pring
8. Ruby Du Feu 24. David Llewellyn
9. Ernie Gersok 25. Al Mifsud
10. Patricia Glachan 26. Tony Farrell
11. John Hunter 27. Bruce Smith
12. Marj Kells 28. Lock Morgan
13. Charlie Lyle 29. Mike Ghosh
14. Vern Lessard 30. Barry Parker
15. George Menzies 31. Leslie Durham McPhee
16. Robert Risidore 32. John Campbell
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Robert Radcliffe 1.
2. Joyce Anderson 2.
3. John Moore 3.
4. Irene I'Anson 4.
5. Theresa Kennedy 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 MERIDIAN Triples with a Novice Lead   --  Friday, Sept. 21  --  MT/WT
sponsored by Meridian.
HOME AWAY
1. Joyce Anderson 17. Frank Pring
2. Evan Bingley 18. Grant Love
3. Dave Burrows 19. John Duguay
4. Patrick Cote 20. David Smith
5. Remi Canuel 21. Stewart Potter
6. Brian Donohue 22. Tom Hoffman
7. Liz Dawson 23. Katherine Smith
8. Tony Farrell 24. Rebecca McQueen
9. Ernie Gersok 25. Lock Morgan
10. Patricia Glachan 26. Mike Ghosh
11. John Hunter 27. Frank Francella
12. Vern Lessard 28. Lorene Jones
13. Charlie Lyle 29.
14. George Menzies 30.
15. Robert Risidore 31.
16. Bruce Smith 32.
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Irene I'Anson 1.
2. Hans Leonhardt 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule