MEN'S FOURS    --   Sunday, May 21, 2017
sponsored by Dan Noonan of Argosy Securities Inc.

photo courtesy John Moore, BLBC photographer.
    1st prize: Mike Bester, Ken Bester, Chris Bester, Bob Bester (Hanover): 3 Wins, 55 points.
    2nd prize: Martin Foxhall, Andy Watson, David Llewellyn, Gord Legacy (Stouffville): 3 Wins, 44 pts. (24 against)
    3rd prize: Albert Wu, Arnie Markowitz, Phillip Francis, Gerald Lampert (Willowdale) 3 Wins, 44 pts. (34 against)
    

            Home Page        Tournaments Schedule


 DUKE & DUCHESS MIXED PAIRS    --   June 6, 2017
sponsored by Speedy Auto Service.
SHORTENED TO 2 GAMES DUE TO RAIN

photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: Ernie Gersok & Freda Gersok - Burlington: 2 Wins, 36 pts. plus 1.
    2nd prize: Remi Canuel & Joan Way - Burlington: 2 Wins, 32 pts.
    3rd prize: Stanley Ho & Helena Ho - Agincourt: 2 Wins, 31 pts. plus 1.
    4th prize: Frank Francella & Maureen Francella - Hagersville: 2 Wins, 31 pts.
    5th prize: George Menzies & Joyce Anderson - Burlington: 2 Wins, 29 pts.
    6th prize: Hans Leonhardt & Midge Leonhardt - Burlington: 2 Wins, 28 pts.
    7th prize: David Smith & Sylvia Smith - Oakville: 2 Wins, 24 pts.
    8th prize: Lorene Jones & Michael Briks - Elora Rocks/Burlington: 2 Wins, 23 pts.
    

            Home Page        Tournaments Schedule


 LADIES TRIPLES DESSERT   --  Friday, June 16  --  WOMENS TRIPLES
Sponsored by Leggat Mazda Burlington.

photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: Helena Ho, Laila Hassan and Chrystal Shephard (Willowdale) - 3 Wins, 39 points plus 3.
    2nd prize: Myrna Wilkinson, Roberta Johnston, Sylvia Heywood (Burlington) - 3 Wins, 35 points.
    3rd prize: Wendy English, Maureen Francella, Lorraine Heaney (Hagersville) - High 2 Game, 45 pts. plus 2.
    

            Home Page        Tournaments Schedule


  129th O.B.A. OPEN SINGLES -- Friday, June 23 -- OPEN SINGLES
sponsored by VSM Abrasives

Photo courtesy BLBC photographer, Evan Bingley.

    Championship Flight Final:
    Winner: Ryan Stadnyk, Niagara Falls. 1st prize $500.
    Runner Up: Lyall Mix, London.
    3rd Place: Glen Paton, Milton.
    4th Place: Martin Foxhall, Stouffville.
 
    "A" Flight Final:
    Winner: Kathy Smith, Ancaster.
    Runner Up: Dave Llewellyn, Stouffville.
 
    "B" Flight Final:
    Winner: Malcolm Whyte, Brantford.
 
    "C" Flight Final:
    Winner: Helen Snare, District 11.
 
    "D" Flight Final:
    Winner: Gary Pickering, Niagara Falls.
 

            Home Page        Tournaments Schedule


 SMITH'S MIXED PAIRS/WOMEN'S PAIRS    --   Sunday, July 16, 2017
sponsored by Smith's Funeral Homes.
Reduced to 3 ten-end games due to threat of late-day showers.

John Duguay & Ruby Du Feu with Bryan McFarlane representing Smith's Funeral Homes.
photo courtesy Evan Bingley, BLBC photographer.
    1st prize: John Duguay & Ruby Du Feu (Ancaster/Burlington): 3 Wins, 39 points.
    2nd prize: Bruce Smith & Linda Smith (Burlington): 3 Wins, 36 pts. plus 4
    3rd prize: Grant Love & Katherine Smith (Oakville/Ancaster): 3 Wins, 33 pts. 18 against.
    4th prize: Margaret Beacroft & Margaret Lyle (Burlington): 3 Wins, 33 pts. 25 against.
 

            Home Page        Tournaments Schedule


 RON DU FEU MEMORIAL   --  Thursday, August 10  --  MIXED PAIRS/WOMENS PAIRS
Australian Pairs 2-4-2. First Prize $200.
HOME AWAY
1. Du Feu, Ruby 17. Love, Grant
2. Briks, Michael 18. Duguay, John
3. Gersok, Ernie 19. Potter, Stewart
4. Risidore, Carol 20. Thompson, Rodger
5. Gibb, John 21. Smith, David
6. Anderson, Larry 22. Pring, Frank
7. Cote, Patrick 23. Hoffman, Tom
8. Pollock, Mima 24. Morgan, Lock
9. Donohue, Brian 25. Francella, Frank
10. Moore, John 26. Burrows, Rick
11. Smith, Bruce 27. Miller, Lynda
12. Leonhardt, Hans 28. Parker Barry
13. Freeborn, Marion 29. Aziz, Jennifer
14. Farrell, Julia 30. Ho, Stanley
15. Canuel, Remi 31. Leung, Ying-Yu
16. Hunter, John 32. Campbell, John
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Lessard, Vern 1.
2. Lyle, Charlie 2.
3. Bingley, Evan 3.
4. Clarke, Peter 4.
5. Ball, Carole Ann 5.
6. Gwinnett, Tom 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Rick David's Double Trouble   --  Sunday, August 20  --  Women's Triples & Men's Triples
sponsored by Rick David, Sutton Group About Town Reality
Two Separate Tournaments.
WOMEN'S TRIPLES HOME WOMEN'S TRIPLES AWAY
1. Du Feu, Ruby 9. Smith, Katherine
2. Pollock, Mima 10. Smith, Sylvia
3. Gersok, Freda 11. Aziz, Jennifer
4. Risidore, Carol 12.
5. Anderson, Joyce 13.
6. Freeborn, Marion 14.
7. Farrell, Julia 15.
8. March, Diane 16.
MEN'S TRIPLES HOME MEN'S TRIPLES AWAY
1. Gersok, Ernie 9. Love, Grant
2. Briks, Michael 10. Duguay, John
3. Risidore, Robert 11. Potter, S/Leonhardt, H/Moore, J
4. Farrell, Tony 12. Gyokery, G/Lyle, C/Clarke, P
5. Anderson, Larry 13. Pring, F/Morgan, L/
6. Cote, Patrick 14. Hoffman, Tom
7. Donohue, Brian 15. Smith, David
8. Hunter, John 16. Burrows, Rick
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
 Waiting List
WOMEN'S WAIT HOME MEN'S WAIT HOME WOMEN'S WAIT AWAY MEN'S WAIT AWAY
1. Bingley, Evan 1. Canuel, Remi 1. 1. McKechnie, John
2. Masur, Marie 2. Roxburgh, Ian 2. 2. Murphy, Joe
3. Ball, Carole Ann 3. 3. 3.
4. Day, Suzanne 4. 4. 4.
5. 5. 5. 5.
6. 6. 6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Pearl & Pine Retirement Residence  --  9:30 a.m. Sunday, September 3  --  Australian Open Pairs
New 2-4-2 format. 3 x 14 ends.
HOME AWAY
1. Maitland, Ken 17. Love, Grant
2. Briks, Michael 18. Duguay, John
3. Du Feu, Ruby 19. May, Patrick
4. Gersok, Ernie 20. Potter, S/Minelli, A
5. Risidore, Carol 21. Thompson, Rodger
6. Anderson, Larry 22. Smith, David
7. Cote, Patrick 23. Pring, Frank
8. Donohue, Brian 24. Murphy, Joe
9. Moore, John 25. Smith, Katherine
10. Smith, Bruce 26. Parker, Barry
11. Leonhardt, Hans 27. Snare, Helen
12. Farrell, Julia 28. Foxhall, M/ Llewellyn, D
13. Farrell, Tony 29. Francella, Frank
14. Hunter, John 30. Burrows, Rick
15. Burrows, Dave 31. Bester, Robert
16. Canuel, Remi 32. Fessler, Jurgen
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Lessard, Vern 1. Miller, Lynda
2. Lyle, Charlie 2. Smith, Gord
3. Ball, Carole Ann 3. Fitzgerald, Darryl
4. Roxburgh, Ian 4. Ball, Bill
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Senior Discovery Tours.  --  Friday, September 8  --  Masters (70 years plus)
Mixed Triples/Women's Triples
HOME AWAY
1. Du Feu, Ruby 17. Freidman/Hainey/Joffe
2. Briks, Michael 18. Smith, David
3. Leonhardt, Hans 19. Pring, Frank
4. Gersok, Ernie 20. Harris, Sharleen
5. Anderson, Larry 21. Murphy, Joe
6. Pollock, Mima 22. Smith, Katherine
7. Donohue, Brian 23. Parker, Barry
8. Moore, John 24. Ghosh, Mike
9. Smith, Bruce 25. Dalgiesh, Brad
10. Farrell, Tony 26. Emond, Bill
11. Farrell, Julia 27. Meehan, Paul
12. Hunter, John 28. Pickles, Rex
13. Lyle, Charlie 29.
14. Burrows, Dave 30.
15. Bingley, Evan 31.
16. Roxburgh, Ian 32.
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Price, Al 1.
2. Pring, Bob 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
6. 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 Turkey Bowl  --  Sunday, September 17  --  Mixed Pairs/Women's Pairs
sponsored by: Winexpert, 864 Drury Lane, Burlington   $35 team entry fee includes Soup & Dessert
HOME AWAY
1. Du Feu, Ruby 17. Love, Grant
2. Briks, Michael 18. Duguay, John
3. Gersok, Ernie 19. May, Patrick
4. Risidore, Carol 20. Smith, David
5. Gibb, John 21. Smith, Sylvia
6. Anderson, Larry 22. Pring, Frank
7. Cote, Patrick 23. Lyle, Margaret
8. Pollock, Mima 24. Hoffman, Tom
9. Donohue, Brian 25. Morgan, Lock
10. Moore, John 26. Francella, Frank
11. Smith, Bruce 27. Parker, Barry
12. Leonhardt, Hans 28. Burrows, Rick
13. Freeborn, Marion 29. Ghosh, Mike
14. Vidler, Shirley 30. Smith, Norm
15. Farrelll, Tony 31. Miller, Lynda
16. Hunter, John 32. Llewellyn, David
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. Burrows, Dave 1. Murphy, Joe
2. Canuel, Remi 2.
3. Lessard, Vern 3.
4. Clarke, Peter 4.
5. Ball, Carole Ann 5.
6. Day, Suzanne 6.

            Home Page        Tournaments Schedule


 BRIKS COUNSELLING Mixed with a Novice Lead   --  Friday, Sept. 22  --  MT/WT
sponsored by Briks Counselling & EAP Services
HOME AWAY
1. Briks, Michael 17. Duguay, John
2. Du Feu, Ruby 18. McQueen, Rebecca
3. Gersok, Ernie 19. Potter, Stewart
4. Risidore, Carol 20. Smith, David
5. Gibb, John 21. Pring, Frank
6. Anderson, Larry 22. Lyle, M/Lyle, C/Farquhason, R
7. Cote, Patrick 23. Hoffman, Tom
8. Pollock, Mima 24. Morgan, Lock
9. Donohue, Brian 25. Smith, Katherine
10. Smith, Bruce 26. Parker, Barry
11. Leonhardt, Hans 27. Francella, Frank
12. Freeborn, Marion 28. Ghosh, Mike
13. Farrell, Tony 29.
14. Hunter, John 30.
15. Burrows, Dave 31.
16. Canuel, Remi 32.
It is the responsibility of the person who entered to make sure his/her partners are NOT playing on another team.
HOME        Waiting List        VISITOR
1. March, Diane 1.
2. Lessard, Vern 2.
3. Bingley, Evan 3.
4. Barker, Derek 4.
5. Gwinnett, Tom 5.
6. Roxburgh, Ian 6.

            Home Page        Tournaments Schedule