Tournament        Results 2013

NOTE: 2014 Burlington Tournaments: our tournament director, Evan Bingley
will start taking Entries for the 2014 season on Wednesday, January 1, 2014.
Please send her the entries via email at . 

June 1 MP June 21 OS July 7 WP/MP Sept. 27 MT/WT with Novice Aug. 15 WP/MP

Aug. 25 2XWT/T Sept. 1 P Sept. 6 WT/T 70 plus Sept. 15 WP/MP

Entries will be confirmed, by telephone, about a week before the tournament.
Cancellation due to inclement weather will be by email before 7:15 a.m. the day of the tournament.
Start Time 10 a.m. unless noted. Updated November 20.

EDWARD JONES INVESTMENTS  --  Sunday, May 19, 2013
    1st prize: Jim Butler, Wayne Wallwork (s), Al Purcell, Andy Caldwell. Oshawa. 3 Wins, 53 pts.
    2nd prize: Michael Spadafora, John Bush, Bill Falconer, Jim Lepere (s). Niagara. 3 Wins, 52 pts.
    3rd prize: Remi Canuel, John Hunter, Darryl Fitzgerald, Malcolm Whyte (s). Burlington. 3 Wins, 45 pts.


 DUKE & DUCHESS  --  Sunday, June 2  --  MIXED PAIRS
sponsored by Speedy Muffler
    1st prize: Frank Pring, Shirley Vidler
    2nd prize: Richard Burrows, Jackie Hogan
    3rd prize: Michael Briks, Liz Dawson
    4th prize: Brad Fleming, Kay Johns

            Home Page        Tournaments Schedule

 125th O.B.A. Open Singles  --  Friday, June 21  --  OPEN SINGLES
sponsored by VSM Abrasives
    1st prize: Greg Wilson, $500. 6 wins, 0 loss.   Final Runner Up: Laura Seed. 5 wins, 1 loss.
    5-Game Winners with 1 Loss
    Consolation Final (3rd place): Ali Forsythe, New Zealand defeated Ryan Stadnyk, Niagara.
    * Chris Stadnyk, Niagara defeated Kevin Jones, Fairmont LBC.
    * John Bezear, Fairmont LBC defeated Mark Sandford, Burlington.
    * Joan Way, Burlington defeated Mike McNorton, Heritage Greens LBC.
    * Mike Wagner, Heritage Greens LBC defeated Ernie Gersok, Burlington.
    * Bob Findlay, NOTL LBC defeated Nic Van Weesel, Burlington.

            Home Page        Tournaments Schedule

sponsored by Smith's Funeral Home
    1st prize:  Margaret Beacroft and Charlie Lyle (s) (Burlington), 3 Wins, 47 points plus 1.
    2nd prize: George Menzies and Shirley Vidler (Burlington), 3 Wins , 41 points plus 5.
    3rd prize:  Monica Rooke and Lorna Hollran (Brampton), 3 Wins, 38 points.

            Home Page        Tournaments Schedule

 Friday, Sept. 27  --  MIXED TRIPLES/WOMENS TRIPLES with Novice Lead
sponsored by Briks Counselling and EAP Services
Originally scheduled for July 19, but due to extreme heat, postponed to Sept. 27.

    1st prize:  Tom Gwinnett (novice), Bruce Smith (s), Linda Smith. 3 Wins with perfect score of 54 pts plus 9
    2nd prize: Carmen Morris (n), Maureen Francella, Frank Francella. 3 Wins, 44 pts plus 2.
    3rd prize:  Ernie Kuril (n), Al Price, June Pinkney. 3 Wins, 43 pts plus 4.
    4th prize:  Doug Smithson (n), Ruby DeFeu, George Menzies. 3 Wins, 42 pts.

            Home Page        Tournaments Schedule

sponsored by Friends of Bob Saunders
    1st prize:   Freda Gersok and Ernie Gersok
    2nd prize:  Margaret Beacroft and Charlie Lyle
    3rd prize:   Kelly McKerihen and Steve McKerihen
    4th prize:   Rosemarie Small and Neville Robson

            Home Page        Tournaments Schedule

 TEAM PURPLE  --  Sunday, August 25  --  T & WT.
One Entry consists of two teams: Men's Triples & Women's Triples. Combined Scores

sponsored by Liz Jenkins & Remi Canuel
1st prize: 3 Wins, 96 pts. plus 22.
Bob Armstrong, Ernie Gersok, Peter Clarke with Marie Masur, Roberta Johnston, Nancy Hewer.

 2nd prize: 3 Wins, 67 pts.
Ken Larking, Ron Larking, Bob Bates with Helen Riley, Pat Bylok, Cathy Larking.
3rd prize: 2 Wins, 79 pts.
Jim Gilmour, Charlie Lyle, Bruce Smith with Linda Smith, Dawn Beacroft, Marg Beacroft.
 4th prize: 2 Wins, 75 pts.
George Menzies, Larry Anderson, Gary Whyte with Liz Dawson, Linda Simpson, Joyce Anderson.
5th prize: 1 Win, 71 pts (3 game aggregate).
Charlie Adrian, Lock Morgan, Frank Pring with Anne Harris, Marj Kells, Freda Gresok.

            Home Page        Tournaments Schedule

sponsored by Signature Retirement Living
Shukey and Olderhozer win the 2013 Haggo Aussie Pairs!
1st prize: 3 Wins, 58 pts. plus 6.
Jake "The Snake" Schuknecht and Kody "5.9" Olthof.

 2nd prize: 3 Wins, 55 pts. plus 5.
Michael Spadafora and Ryan "Wolverine" Stadnyk.
3rd prize: 3 Wins, 55 pts.
Ian "Sparky" MacPherson and Remi Canuel.
 4th prize: 3 Wins, 47 pts. plus 2.
Andy Paton and Greg Wilson.

            Home Page        Tournaments Schedule

 DALES BOWLS - THE MASTERS  --  Friday, September 6  --  WT/T -- 70 Years Plus
sponsored by Dales Bowls

  1st prize: Joyce Pearce, Neville Robson, Kathy Smith. (won on plus points!)
  2nd prize: John Hunter, Mary Meldrum, Alex Graham
  3rd prize: George Menzies, Donna McFadden, Brian Donohue
  4th prize: Frank Dinardo, Shirley Vidler, Julia Farrell

            Home Page        Tournaments Schedule

 UPS TURKEY BOWL  --  Sunday, September 15  --  WP/MP
sponsored by UPS Burlington

  1st prize: Maureen Francella, Frank Francella. 3 Wins, 51 pts. plus 2.
  2nd prize: Donna McFadden, George Menzies, 3 Wins, 41 pts.
  3rd prize: Roberta Johnston, Peter Clarke, 3 Wins, 40 pts.
  4th prize: Tony Farrell, Marg Beacroft, 3 Wins, 31 pts.

            Home Page        Tournaments Schedule